«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համակարգում գործող Ուսումնատեխնիկական կենտրոնում շարունակվում են պարբերաբար կազմակերպվող դասընթացները` գազի բնագավառում աշխատող մասնագետների որակավորումը բարձրացնելու նպատակով: 2010 թվականին նախատեսվում է իրականացնել մասնագիտական կադրերի ուսուցում և վերապատրաստում ընդհանուր թվով 916 աշխատակցի համար, այդ թվում 720-ը՝ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ աշխատակիցներ, 106՝ այլ կազմակերպություններից եւ 90-ը՝ անհատական ուսուցման ծրագրով:: Ուսումնատեխնիկական կենտրոնի կողմից ընթացիկ տարում նախատեսվում է կազմել և «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ հաստատմանը ներկայացնել թվով 3 թեմատիկ պլաններ և ծրագրեր, տպագրության հանձնել «Հեղուկացված նավթային գազերի օգտագործումը գազաբալոնային ավտոմեքենաներում» և «Մայրուղային գազատարների շահագործում» մեթոդական ուղեցույցները, ինչպես նաև մշակել «Գազով աշխատող ջրատաքացուցիչ կաթսաների շահագործում» և «Գազաբաշխիչ ցանցերի շահագործում» մեթոդական ուղեցույցները։ 2009թ-ին կենտրոնում ուսուցանվել են հանրապետության գազի բնագավառի 719 մասնագետ եւ վերապատրաստվել 121-ը:
Ուսուցումներն իրականացվել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համակարգի ընկերությունների և մասնաճյուղերի, տարբեր կազմակերպությունների և ձեռնարկությունների գազի տնտեսությունները շահագործող ինժեներատեխնիկական աշխատողների ու բանվորական անձնակազմերի, ինչպես նաեւ բազմաբնակարան շենքերի, առանձնատների ու օբյեկտների գազասպառման համակարգերի տեխնիկական սպասարկումներ իրականացնող, ավտոգազալցավորման ճնշակային կայանները շահագործող, սեղմված բնական գազով աշխատող ավտոմեքենաները շահագործող եւ այլ անձնակազմերի համար:
Գազամատակարարման և գազիֆիկացման մասնաճյուղերի անձնակազմի համար անվտանգության համակարգերի շահագործման վերաբերյալ վերապատրաստման դասընթացներ են անցկացվել Չինաստանի մասնագետների մասնակցությամբ 21 աշխատակից, բազմաբնակարան շենքերի անվտանգության համակարգերի տեղադրմամբ զբաղվող Գյումրիի ԳԳՄ-ի 47 աշխատող, ինչպես նաեւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համակարգում ընդգրկված 53 եռակցող՝ գազատարների ներմիացում ճնշման տակ «Տրյուման Դալ Վիլյամսոն» ընկերության կողմից մշակված տեխնոլոգիայի վերաբերյալ:
ՌԴ Ի.Մ.Գուբկինի անվան «Նավթի և Գազի» պետական համալսարանի որակավորման բարձրացման ուսումնա-հետազոտական կենտրոնի դասախոսների մասնակցությամբ կազմակեպվել էր մասնագիտական ուսուցման դասընթացներ 20 աշխատակցի համար:
Անցած տարի տպագրվել են «Կենցաղային գազասպառման համակարգերի տեխնիկական սպասարկում» և «Գազատարների ներմիացում ճնշման տակ» մեթոդական ուղեցույցները, մշակվել և «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կողմից հաստատվել են չորս թեմատիկ պլաններ և ծրագրեր եւ անցկացվել է համակարգի, 37 աշխատակցի գիտելիքների ստուգում:

В ТЕКУЩЕМ ГОДУ ПЕРЕПОДГОТОВКУ ПРОЙДУТ 916 СПЕЦИАЛИСТОВ
С целью повышения квалификации специалистов, работающих в газовой отрасли, Учебно-технический центр, действующий в структуре ЗАО <АрмРосгазпром>, продолжает периодически организовывать курсы.
В 2010 году пройдут обучение и переподготовку 916 работников, в том числе 720 – работники ЗАО “АрмРосгазпром”, 106- специалисты из других организаций и 90 человек пройдут индивудуальное обучение. В текущем году учебно-технический центр планирует составить 3 тематических плана и программы и представить их на утверждение ЗАО ”АрмРосгазпром”, подготовить к печати “Использование сжиженного нефтяного газа в газобаллонных автомобилях” и “Эксплуатация магистральных газопроводов”, а также разработать “Эксплуатация водонагревающих котлов, работающих на газе” и “Эксплуатация газораспределительных сетей” методические руководства.
В 2009 году в Центре обучались 719 и прошли переподготовку 121 специалистов. Обучение проводилось для компаний и филиалов системы ЗАО “АрмРосгазпром”, инженерно-технического и рабочего составов различных организаций и предприятий, эксплуатирующих газовое хозяйство, а также для состава, проводящего техническое обслуживание систем газопотребления в многоквартирных зданиях, домовладениях и объектах, для состава, эксплуатирующего автомобили, работающие на природном сжатом газе, и др.
По эксплуатации систем безопасности прошли переподготовку 21 сотрудник из состава филиалов газификации и газоснабжения при участии специалистов из Китая, 47 человек из Гюмрийского ФФГ, занимающихся установкой систем безопасности в многоквартирных зданиях, а также 53 сварщика из системы ЗАО “АрмРосгазпром” по технологии соединения газопроводов под давлением, разработанной компанией “Труман Дал Вильямсон”.
Преподаватели Учебно-исследовательского Центра повышения квалификации Государственного университета нефти и газа им.И.М.Губкина провели обучение для 20 специалистов.
В прошлом году было напечатано “ Техническое обслуживание бытовых систем газопотребления” и “ Соединение газопроводов под давлением” методические руководства, разработано и утверждено со стороны ЗАО “АрмРосгазпром” 4 тематических плана и программы и проведена проверка знаний 37 сотрудников.