ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԸՆԹԱՆՈՒՄ Է ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐՈՒՄ
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության անդամները և Ընկերության Վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այցով եղան Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինհրապարակում, ծանոթացան աշխատանքերի ընթացքին:
Ամփոփելով շրջայցի արդյունքները, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ - Ամփոփելով շրջայցի արդյունքները «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ /"Գազպրոմ" ԲԲԸ Մերձավոր արտերկրների հետ աշխատանքի Վարչության պետ / Անատոլի Պոդմիշալսկին նշեց, որ Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարությունն ընթանում է ժամանակացույցի համաձայն եւ համոզմունք կա, որ այն շահագործման կհանձնվի նույնպես սահմանված ժամկետներում, եւ «այս տարի մենք կունենանք եզակի 5-րդ էներգաբլոկ, որը Հայաստանին հնարավորություն կընձեռի ստանալ մեծ քանակությամբ էժան էլեկտրաէներգիա, իսկ ներդրողներին՝ միջոցների փոխհատուցվելիություն»:
Ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի «Հրազդան-5»-ի շինարարության տնօրինությունը շարունակում է 5-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ծրագրի իրականացումը: 2006 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի միջև կնքված Համաձայնագրի շրջանակում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ստանձնեց բլոկի շինարարությունն ավարտելու և այն արդիականացնելու աշխատանքները: Ծրագիրը նախատեսում է ժամանակակից գազատուրբինների տեղադրում, ինչպես նաև շոգետուրբինային և գազատուրբինային տեխնոլոգիաների համակցում, ինչը նախագիծը դարձնում է եզակի և աննախադեպ ԱՊՀ երկրներում: էներգաբլոկի հզորությունը հասցնելով 480 ՄՎտ-ի և շահագործելով այն, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ծրագրում է մասնաբաժին ապահովել էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուկայում և ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները հարևան երկրներ:
«Հրազդան-5»-ի էներգաբլոկի թողարկման-կարգաբերման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2010թ. կեսերին:
2006-2009թթ. ընթացքում Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարության ավարտի և արդիականացման նպատակով ներդրվել է շուրջ 393,5 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 248,8 մլն ԱՄՆ դոլարը` գույքային համալիրի ձեռքբերման նպատակով:
Ներդրումները կատարվել են ինչպես սեփական, այնպես էլ փոխառու միջոցների հաշվին: Փոխառու միջոցների ներգրավման հարցում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ համագործակցում է մի շարք տեղական և արտասահմանյան ֆինանսական հաստատությունների հետ` երկարաժամկետ վարկեր ստանալու ուղղությամբ:
Ծրագրի շրջանակում «Հրազդան-5»-ի տնօրինությունը շուրջ 109 պայմանագրեր ունի կնքած տեղական /49/ և արտասահմանյան /60/ կազմակերպությունների հետ` նախագծային, մատակարարման, շինմոնտաժային, կարգաբերման-թողարկման և այլ աշխատանքներ կատարելու համար:
Աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն: 60 օբյեկտներում միաժամանակ կատարվող շինմոնտաժային աշխատանքներում ներգրավված են ավելի քան 900 մասնագետ:
Մասնագետների և գործընկերների գնահատմամբ «Հրազդան-5»-ի նախագիծը իր տեխնիկական պարամետրերով և նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմամբ նախադեպը չունի համաշխարհային էներգետիկայում:
Կայանի կաթսաագրեգատի վերակառուցման համար ներկրվում եւ մոնտաժվում է նորագույն, տեխնոլոգիապես բարդ և աննախադեպ տեխնիկական լուծումներ ունեցող սարքավորումներ, ինչը կառույցը դարձնում է եզակի ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ նաեւ աշխարհում:
Ներկայումս ամբողջությամբ մատակարարվել է կաթսաագրեգատի սարքավորումների խմբաքանակը և շեֆ-ճարտարագետի` <<Կրասնի կոտելշիկ>> գործարան, ղեկավարությամբ շարունակվում է կաթսաագրեգատի մոնտաժման աշխատանքները մոնտաժումը:
Փետրվարին Հայատան է առաքվել հանրապետության էներգետիկ համակարգի խոշորագույն տրանսֆորմատորը եւ բեռնաթափվել «Հրազդան-5» շինհրապարակում:
400 000 կՎԱ հզորությամբ 220/20 Կվ տրանսֆորմատորը նախատեսված է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի Հայաստանում առկա ամենահզոր շոգետուրբինի 300 ՄՎտ գեներատորի համար: Տրանսֆորմատորի տրանսպորտային քաշը կազմում է 197 տոննա, որը արտադրվել է Զապորոժիեի Տրանսֆորմատորների գործարանում: Բեռի տեղափոխումն իրականացվել է ժամանակացույցի համաձայն երկաթգծով եւ հատուկ փոխադրամիջոցներով:
«Հրազդան-5»-ի շինհրապարակում կառուցված 270 մ բարձրությամբ, 11400 մմ տրամագծով եւ 8 մմ պատերի հաստությամբ մետաղական փողը, որը հաշվարկված է 9 բալ սեյսմակայունության համար, խոշորագույնն է Անդրկովկասում: Ըստ մասնագետների, այն ամբողջությամբ հավաքակցվել է բետոնե խողովակին եւ ջերմամեկուսացվել:
«Հրազդան-5»-ի ծխատար խողովակը նախատեսված է արտանետվող գազերի համար, որի արդյունքում բնապահպանական ծանրաբեռնվածությունը զգալիորեն կնվազի ինչպես ջերմակայանի արտադրական տարածքում, այնպես էլ ամբողջ շրջակա միջավայրում:
Ավարտվել է «Հրազդան-5»-ի անձնակազմի վերապատրաստումը Կիրիշյան ՊՇԷԿ-ում (ՌԴ), շարունակվում է էլեկտրատեխնիկական արտադրամասի անձնակազմի մասնագետների վերապատրաստումը Հրազդանի ՋԷԿ-ի գործող հատվածում:

Члены Правления ЗАО “АрмРосгазпром” и Председатель Правления-генеральный директор компании Карен Карапетян с рабочим визитом побывали на стройплощадке 5-го энергоблока Разданской ТЭС и ознакомились с ходом выполнения работ.
Подводя итоги обхода объекта, заместитель Председателя Правления ЗАО “АрмРосгазпром” (начальник Управления в работе со странами ближнего зарубежья ОАО “Газпром”) Анатолий Подмышальский отметил, что полностью выполняется график строительства, есть уверенность, что стройки будут по графику выполнены, и “в этом году мы получим уникальный 5-ый блок, который даст возможность Армении получить уникальное количество дешевой электроэнергии, а инвесторам – оккупаемость средств”.
В условиях финансового кризиса ЗАО “АрмРосгазпром” в лице Дирекции строительства Раздан-5” продолжает реализацию проекта по модернизации 5-го энергоблока.
В соответствии с Соглашением от 31 марта 2006 года, подписанного между Правительством Республика Армения и ОАО “Газпром", ЗАО “АрмРосгазпром” взяло на себя обязательство завершить строительство и осуществить модернизацию энергоблока. Проект включает в себя достройку энергоблока с установкой современных газовых турбин, с совмещением паротурбинной и газотурбинной технологий, что делает проект уникальным и не имеющим аналогов в странах СНГ. В результате будет сдана в эксплуатацию электростанция, с установленной мощностью до 480 МВт. После ввода блока в эксплуатацию ЗАО “АрмРосгазпром” обеспечит значительную долю на рынке электрогенерации и получит возможность увеличения поставок электроэнергии в соседние страны.
Пуско-наладочные работы на пятом энергоблоке Разданской ТЭС планируется завершить в середине 2010 года.
В результате реализации проекта по завершению строительства 5-го блока Разданской ТЭС и его модернизации суммарный объем инвестиций Компании в 2006-2009гг. составил $393,5млн, из них $248,8 млн – на приобретение имущественного комплекса.
Инвестиционный проект осуществляется как за счет собственных, так и за счет заемных средств. В деле привлечения заемных средств ЗАО “АрмРосгазпром” сотрудничает с рядом местных и зарубежных финансовых учреждений и ведет переговоры по поводу долгосрочного кредита.
В рамках программы с целью выполнения проектно-конструкторских, строительно-монтажных, пуско-наладочных и др. работ Дирекция “Раздан-5” подписала 109 договоров с 49 местными и 60 зарубежными организациями.
Строительные работы на “Раздан-5” осуществляются в соответствии с графиком. Работы ведутся одновременно на 60-ти объектах, численность персонала на площадке “Раздан-5” составляет порядка 900 человек.
По оценке специалистов и деловых партнеров, проект “Раздан-5” по своим техническим параметрам и новейшим технологическим решениям не имеет аналогов в мировой энергетике.
Для реализации работ по реконструкции котлоагрегата “Раздан-5” поставляется и монтируется новейшее, высокотехнологическое и беспрецедентное по техническим решениям оборудование, что делает проект уникальным, не имеющим аналога не только в регионе, но и в мире.
В настоящее время полностью получено котельное оборудование и под руководством шеф-инженера (ТКЗ “Красный котельщик”) продолжается монтаж котлоагрегата.
В феврале на площадку “Раздан-5” доставлен и разгружен крупнейший в армянской энергосистеме трансформатор.
Трансформатор 220/20кВ мощностью 400 000кВА предназначен для самого мощного в Армении генератора 300 мВт паровой турбины пятого энергоблока Разданской ТЭС.
Трансформатор транспортным весом 197 т изготовлен на Запорожском трансформаторном заводе. Согласно графику, груз на специальном транспортере по железной дороге доставлен на площадку “Раздан-5”.
Металлический ствол крупнейшей в Закавказье дымовой трубы, рассчитанной на сейсмику в 9 баллов, высотой 270 м, диаметром 11400 мм и толщиной стенок 8 мм изготовлен на площадке "Раздан-5". По словам специалистов, он полностью смонтирован в бетонной трубе и теплоизолирован. Дымовая труба "Раздан-5" рассчитана для отвода выходящих газов, в результате чего будет существенно снижена экологическая напряженность как в промузле Раздан, так и всей окружающей среды.
Завершена стажировка персонала “Раздан-5” на “Киришской ГРЭС” (РФ), продолжается стажирование персонала электроцеха на действующей части Разданской ТЭС.