ԸՍՏ Ա.ՊՈԴՄԻՇԱՅԼՍԿՈՒ` ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԳԱԶԻ ՍԱԿԱԳՆԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՄՆԱԼ ԱՐՏՈՆՅԱԼ ՊԱՅՄԱՆՈՒՄ
Հայաստանը գազի սակագնի հետ կապված շարունակում է մնալ արտոնյալ պայմանում. Ուկրաինայում 1000 խմ գազի միջին գինը 350 ԱՄՆ դոլար է, Բելառուսում` 200 դոլար, Մոլդովայում` 300, իսկ եվրոպական երկրներում գազի միջինացված գինը տատանվում է 325-330 դոլարի սահմաններում: Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի վարչական տարածքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման դիտարկում արեց «ՀայՌուսազարդ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահի տեղակալ, «Գազպրոմ» ընկերության մերձավոր արեւելքի հետ աշխատանքների վարչության պետ Անատոլի Պոդմիշայլսկին:
«2006թ-ին ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում 3 տարի անընդմեջ Հայաստանին գազ էր մատակարարվում 110 դոլարով: Եվ 2009թ-ի ապրիլի 1-ին, եւ 2010թ-ի ապրիլի 1-ին այդ թվերը վերանայվեցին` հասնելով մինչեւ 180 դոլարի: «Գազպրոմ»-ն, իհարկե, մաքսիմալ կերպով ջանում էր պահել նախկին գինը, բայց, ամեն դեպքում, գալիս է ժամանակ, երբ այլեւս տեղում կանգնել հնարավոր չէ, եւ ինչպես ՌԴ-ն, որտեղ գազի սակագները նույնպես բարձրացան, այնպես էլ Հայաստանը պետք է կարողանա հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը»,- ասաց Ա. Պոդմիշայլսկին` հույս հայտնելով, որ հասարակությունը ըմբռնումով կմոտենա «Գազպրոմ»-ի գործողություններին:

Армения продолжает быть в льготных условиях поставки газа, например, средняя цена за поставляемый в Украину газ составляет $350 за кубометр, в Беларусь газ поставляется по цене примерно $200 за кубометр, в Молдавию - около $300, а среднеевропейская цена колеблется в районе $325-330. Такое мнение выразил заместитeль Пpедседателя Правления ЗАО “АрмРосгазпром”, начальник Управления в работе со странами ближнего зарубежья ОАО “Газпром” Анатолий Подмышальский на брифинге, состоявшемся в административной части 5-го блока Разданской ТЭС.
“В рамках подписанного в 2006 году соглашения 3 года Армении поставлялся газ по $110, с 1 апреля 2009 по 1 апреля 2010г. – за $154 доллара, а с 1 апреля 2010г. –за $180.“Газпром”, конечно, заинтересован в том, чтобы максимально сгладить эти меры, тем не менее наступает время, и, естественно, Армения не может стоять на месте, и она также должна выйти из сложившейся ситуации, как и Россия, которая также повышает тарифы”, -отметил А.Подмышальский, выразив надежду, что общество воспримет с понимаем действия “Газпрома”.