«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ կողմից հանրապետությունում իրականացված գազիֆիկացման աշխատանքների և կատարված մեծածավալ ներդրումների արդյունքում այսօր գազահամակարգին միացավ 600000-րդ բաժանորդը: Արշակունյաց 135 շենքի 77 բնակարանի բնակչուհի Հռիփսիմե Գալստյանը անակնկալի էր եկել, երբ գազահաշվիչը տեղադրելիս «Երևանգազ»-ի աշխատակիցները հայտնել էին նրան այդ մասին:
Տիկին Հռիփսիմեն, որ երկար տարիներ աշխատել է օդանավակայանում որպես ուղեկցորդուհի, այժմ թոշակառու է: «Երևանգազ»-ի կողմից նվեր ստացած գազօջախը տանտիրուհու համար իրական ուրախություն էր.«Մտքովս էլ չէր անցնում, որ կարող եմ անակնկալ նվեր ստանալ: Ունեմ ֆինանսական դժվարություններ, քանի որ չեմ աշխատում, գումարը կամաց-կամաց կուտակել էի գազիֆիկացման համար, ու մտահոգ էի, թե ինչպես եմ օգտագործելու առանց սարքավորումների»:
«600000-րդ բաժանորդի փաստը խոսուն և լուրջ ցուցանիշ է մեզ համար,- նշեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ փոխտնօրեն Խաչատուր Բաղդասարյանը, սա այն աշխատանքի արդյունքն է, որ Ընկերությունը ձեռնամուխ եղավ դեռեւս 2002թ.: «ՀայՌուսգազարդ»-ի կողմից գազիֆիկացման ծրագիրը հիմնականում ավարտվել է և Հայաստանը համարվում է գազաֆիկացման մակարդակով ամենաբարձր ցուցանիշ ունեցող երկրներից մեկը: Այսօր արդեն բնական գազ է օգտագործում 552 համայնք, մինչ 1990թ. հանրապետությունում գազաֆիկացված է եղել 388 համայնք: 600000 բաժանորդը այն փաստացի բաժանորդների թիվն է, որոնք միացել է գազահամակարգին, դրան զուգահեռ 95 000 ընտանիքների հնարավորություն է ընձեռված միանալու: Ցանկության դեպքում, նրանք դիմելով «ՀայՌուսգազարդ»-ի համապատասխան ծառայություններին, կարող են դառնալ գազասպառող բաժանորդ»:
Խաչատուր Բաղդասարյանի խոսքով, չնայած 94 տոկոս գազաֆիկացման մակարդակին, չի կարելի ասել, որ հանրապետությունում ծրագիրը չի շարունակվում: ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերի շրջանակում շարունակվում են հանրապետության համայնքների գազաֆիկացման աշխատանքները:
Այդուամենայնիվ , վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսից, երբ հանրությունն արդեն տեղյակ էր գազի սակագնի բարձրացման տենդենցներին, մինչև ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ը ներառյալ գազահամակարգին միացած նոր բաժանորդների թիվը գերազանցում է 10 հազարը: Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ անգամ բարձրացված սակագնի պարագայում բնական գազը շարունակում է մնալ ամենաէժան և հարմարավետ էներգակիրը:

СЕГОДНЯ К ГАЗОВОЙ СЕТИ ПОДКЛЮЧИЛСЯ 600 000-ЫЙ АБОНЕНТ
В результате реализации программы газификации республики и масштабных инвестиций ЗАО “АрмРосгазпром” сегодня к газовой сети подключился 600 000-ый абонент. Им стала Галстян Рипсиме, проживающая по адресу Аршакуняца 135, кв.77, которая была приятно удивлена, когда при установке счетчика об этом ей сообщили сотрудники “Еревангаза”.
Госпожа Рипсиме, которая долгие годы работала в аэропорту бортпроводницей, в настоящее время находится на пенсии. Подарок, предподнесенный компанией “Еревангаз” хозяйке дома, действительно принес радость.”У меня и в мыслях не было, что меня ожидает сюрприз. Я испытываю финансовые трудности, поскольку не работаю, скопила деньги на газификацию, но была озабочена отсутствием газового оборудования”.
“600 000-ый абонент – для нас серьезная цифра, - подчеркнул заместитель генерального директора ЗАО “АрмРосгазпром” по строительству Хачатур Багдасарян. Это цифра - результат той работы, к которой компания приступила еще в 2002 году. Программа газификации “АрмРосгазпрома” в основном завершена, и Армения является одной из стран, имеющих самый высокий показатель уровня газификации. На сегодняшний день природным газом пользуются 552 населенных пункта, до 1990 года в республике было газифицировано всего 388 населенных пунктов. 600000 - это количество тех фактических абонентов, которые присоединились к газовой сети, еще для 95 000 семей предоставляется такая же возможность. При желании они могут обратиться в соответствующие службы “АрмРосгазпрома” и стать газопотребителями."
По словам Хачатура Багдасаряна, несмотря на 94% -ый показатель газификации, нельзя сказать, что программа в республике не продолжается. В рамках социальных программ, осуществляемых правительством РА, продолжается газификация населенных пунктов республики.
Вместе с тем, статистика показывает, что с ноября прошлого года, когда общественности уже было известно о тенденциях повышения цен на газ, до 1 апреля текущего года (включительно) количество абонентов, подключившихся к газовой сети, превысило 10 тысяч.
Подсчеты показывают, что даже при повышении тарифов природный газ остается самым дешевым и удобным энергоносителем.