ՃԳՆԱԺԱՄԸ ՆՈՐ ՇԵՇՏԱԴՐՈՒՄՆԵՐ Է ԴՆՈՒՄ ԱՌԿԱ ԽՆԴԻՐՆԵՐԻ ՎՐԱ
Եվրոպական գործարար կոնգրեսի (ԵԳԿ) օրենսդրության, բանկերի եւ ֆինանսների գծով Կոմիտեի հերթական նիստում «Գազաէներգետիկ ընկերության ֆինանսների կառավարման պրակտիկան հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում» զեկույցով հանդես եկավ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրենի տեղակալ ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով Վահագն Առաքելյանը: Ըստ նրա զեկուցման թեզերի, «ընկերության կառավարումը հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում թոփ-մենեջերների առջեւ դնում է նոր խնդիրներ եւ նրանցից պահանջում ոչ սովորական լուծումներ:
Ստեղծված իրավիճակում հատուկ կարեւորություն են ստանում ծախսերի արդյունավետ կառավարման հարցերը` ֆինանսական մուտքերի ծավալների նվազման պայմաններում: Գազաէներգետիկ ընկերությայն առանձնահատկությունը կապված է ծախսերի ընդհանուր կառուցվածքում կանոնավոր ծախսերի մեծ մասնաբաժնով, բաժանորդների /հասարակության/ առջեւ ստանձնած սոցիալական պատասխանատվությամբ: Ճգնաժամը նոր շեշտադրումներ է դնում առկա խնդիրների վրա եւ պահանջում ձևավորված պատկերացումների վերագնահատում:
Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքով 2009 թվականին նվազել են Հայաստանի տնտեսության աճի տեմպերը: Համաշխարհային ճգնաժամը հատկապես կտրուկ անդրադարձավ արդյունաբերական խոշոր ձեռնարկությունների գործունեության վրա, դրա հետեւանքով նաեւ երկրի էներգետիկ ոլորտի վրա: 2009թ. գազի իրացման ծավալները 2008թ. համեմատ նվազել են 20,3%, ինչը իր ազդեցությունը թողեց Ընկերության զուտ շահույթի եւ հասույթի ծավալների վրա: Ստեղծված իրավիճակներում ընկերությունը կանգնեց մի շարք մարտահրավերների առջեւ. անհրաժեշտություն առաջացավ վերագնահատել իրացման շուկայի կառուցվածքը, երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորումը, իրացվելիության կառավարման խնդիրները, ծախսերի օպտիմալացումը, Ընկերության ֆինասական պարտավորությունների թույլատրելի մակարդակի սահմանումը:
Ընկերության հետագա զարգացման միտումները պայմանավորված են տեղական եւ միջազգային շուկաներում ստեղծված անբարենպաստ պայմաններով եւ պահանջում են վերանայել գործող մոտեցումները սակագնային քաղաքականության, իրացման շուկաների ընդլայնման, ներդրումային որոշումների ընդունման եւ երկարաժամկետ ֆինանսական կառավարման ուղղությամբ:»
Զեկույցներով հանդես եկան «ՆԻԻգազէկոնոմիկա» ՍՊԸ Գլխավոր տնօրեն Ն.Կիսլենկոն՝ «Ծախսերի կանխատեսում եւ օպտիմալացում. կառուցվացքային մոտեցումը եւ գործիքները» թեմայով, «Զապսիբգազ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ս.Վեսելկովը՝ «Էներգետիկ ընկերության ծախսերի կառավարում հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում՝ Համակարգերի սահմանափակման տեսության հիման վրա» թեմայով, PricewaterhouseCoopers ընկերության գործընկեր Ա.Բերեզնոյը՝ «Նավթագազային ընկերություններում ծախսերի կառավարման ռազմավարություն» թեմայով, KPMG ընկերության Կառավարչական խորհրդատվության բաժնի ղեկավար Խ.Պոլինսկին՝ «Նավթագազային հատվածում ծախսերի օպտիմալացում» թեմայով:
ԵԳԿ Կոմիտեի նիստի մասնակիցները անցկացրեցին նաեւ քննարկումներ հանդիպման ընթացքում առաջադրված խնդիրների շուրջ:
Նիստի աշխատանքների արդյունքները ամփոփեց «Գազպրոմ» ԲԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ- Ֆինանսատնտեսական Դեպարտամենտի պետ, ԵԳԿ Նախագահության անդամ, օրենսդրության, բանկերի եւ ֆինանսների գծով Կոմիտեի նախագահ Անդրեյ Կրուգլովը:

На очередном заседании Комитета по законодательству, банкам и финансам Европейского делового конгресса с докладом на тему «Практика управления затратами газоэнергетической компании в посткризисный период» выступил Заместитель Генерального Директора по финансам и экономике ЗАО «АрмРосгазпром» Ваагн Аракелян. Согласно тезисам его доклада, «управление компанией в посткризисный период ставит перед топ-менеджерами новые задачи и требует от них неординарных решений.
Особую важность в сложившихся условиях приобретают вопросы эффективного управления затратами при снижении объемов поступлений. Специфика газоэнергетической компании связана с большой долей постоянных затрат в общей структуре расходов компании, социальной ответственностью перед потребителями(обществом). Кризис ставит новые акценты на существующие проблемы, требует переосмысления сложившихся представлений.
В связи с мировым финансово-экономическим кризисом в 2009г. снизились темпы роста экономики Армении. Мировой кризис особенно остро отразился на деятельности крупных промышленных предприятий, а вследствие этого и на энергетике страны.
В 2009г. объем реализации газа сократился на 20,3% от уровня 2008г., что отразилось на снижении объемов выручки и чистой прибыли Компании. В сложившихся условиях перед компанией встает ряд вызовов: необходимость переоценки структуры рынков сбыта, финансирования долгосрочных инвестиционных проектов, задачи управления ликвидностью, оптимизация затрат, определение допустимого уровня долговой нагрузки Компании.
Тенденции дальнейшего развития Компании обусловлены условиями сложившейся неблагоприятной ситуации на местном и международных рынках и требуют пересмотра действующих подходов в направлении тарифной политики, расширения рынков сбыта, принятия инвестиционных решений и долгосрочное финансовое планирование».
С докладами выступили:
- Н.А.Кисленко, Генеральный Директор ООО «НИИгазэкономика». Тема доклада: «Прогнозирование и оптимизация затрат: системный подход и инструментарий»;
- С.Н.Веселков, Председатель Совета директоров ЗАО «ЗапСибГаз». Тема доклада: «Управление затратами энергетической компании в посткризисный период на основе Теории ограничения систем»;
- А.В.Березной, Партнер, ПрайсвотерхаусКуперс. Тема доклада: «Стратегия управления затратами в нефтегазовых компаниях»;
- Х.Полинский, Партнер, Руководитель Отдела управленческого консультирования КПМГ. Тема доклада: «Оптимизация затрат в нефтегазовом секторе».
Участники заседания также провели обсуждения вокруг поднятых в ходе встречи вопросов. Итоги работы заседания подвел заместитель Председателя Правления - Начальник Финансово-экономического Департамента ОАО «Газпром», Член Президиума ЕДК, Председатель Комитета по законодательству, банкам и финансам Андрей Круглов.