2010 ԹՎԱԿԱՆԻՆ «ՀԱՅՌՈՒՍԳԱԶԱՐԴԸ» ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԻ 9,515 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄԻ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐ
Մայիսի 21-ին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համաձայնություն տվեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ 2010-12թթ. Ներդրումային ծրագրին:
Ըստ հիմնական զեկուցող Զարգացման ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Ա. Հակոբյանի,ներդրումային ծրագիրը կազմված է հաշվի առնելով ներկայիս ետճգնաժամային իրավիճակը, ինչպես նաև Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված բնական գազի նոր սակագնի հանգամանքը: Ծրագիրը հիմնականում նպատակաուղղված է Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման հուսալիության ապահովմանը և գազասպառողների շրջանում անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակի բարձրացմանը: Ծրագրում ներկայացված են գազի փոխադրման և բաշխման համակարգերի զարգացման հիմնական ուղղությունները, անհրաժեշտ ներդրումների կանխատեսվող ծավալները և ակնկալվող արդյունքները:
2010-12թթ. Ներդրումային ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել 24 203,3 մլրդ դրամի ընդհանուր ներդրումներ` առանց ԱԱՀ-ի, որից 2010 թվականին` 9 515,7 մլրդ դրամ հետևյալ ուղղություններով. -գազափոխադրման համակարգում Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստարան-կայանի վերակառուցում և ընդլայնում, 2010-2012 թվականների ընթացքում` 1 209,0 մլն դրամ, որից 2010 թվականին` 319,0 մլն դրամ,
-գազափոխադրման համակարգի վերակառուցում, 2010-2012 թվականների ընթացքում` 4 445,2 մլն դրամ, որից 2010 թվականին` 2 394,0 մլն դրամ,
-գազափոխադրման համակարգում այլ ուղղություններով իրականացվելիք ներդրումներ, 2010-2012 թվականների ընթացքում` 1 179,9 մլն դրամ, որից 2010 թվականին` 278,2 մլն դրամ,
-գազաբաշխման համակարգի ընդլայնում, 2010-2012 թվականների ընթացքում` 2 284,1 մլն դրամ, որից 2010 թվականին` 1070,0 մլն դրամ,
-գազաբաշխման համակարգի վերակառուցում, 2010-2012 թվականների ընթացքում` 4 486,4 մլն դրամ, որից 2010 թվականին` 669,7 մլն դրամ,
-գազաբաշխման համակարգում այլ ուղղություններով իրականացվելիք ներդրումներ, 2010-2012 թվականների ընթացքում` 10 598,7 մլն դրամ, որից 2010 թվականին` 4 784,8 մլն դրամ:
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ա. Բուդաղյանի գնահատմամբ, 2010 թվականի ներդրումների ազդեցությունը սակագնի վրա չի գերազանցի 1 դրամի սահմանը, ներառյալ ԱԱՀ-ը, 1 խ մ հաշվով:

В 2010 ГОДУ “АРМРОСГАЗПРОМ” ОСУЩЕСТВИТ ИНВЕСТИЦИИ В РАЗМЕРЕ 9,515 МЛРД ДРАМОВ
21 мая Комиссия по регулированию общественных услуг РА одобрила Инвестиционную программу ЗАО “АрмРосгазпром” на 2010-2012гг.
Как отметил основной докладчик, начальник Управления инвестиционных программ развития А. Акопяна, инвестиционная программа составлена с учетом нынешней посткризисной ситуации и нового тарифа на природный газ, утвержденного КРОУ.
Основной целью Программы является обеспечение надежного газоснабжения Республики Армения и повышение необходимого уровня безопасности среди потребителей. В программе представлены основные направления развития газотранспортной и газораспределительной систем, прогнозируемые объемы необходимых инвестиций и ожидаемые результаты.
Общий объем инвестиционной программы в 2010-12гг. составит 24 203,3 млрд драмов (без учета НДС), из которых 9 515,7 млрд драмов в 2010 году будет распределен по следующим направлениям:
- на реконструкцию газотранспортной системы в 2010-2012гг. планируется направить 4 445,2 млн драмов, из них в 2010 году - 2 394,0 млн драмов;
- на реконструкцию и расширение Абовянской подземной станции хранения газа в 2010-2012гг. планируется направить 1 209,0 млн драмов, из которых в 2010 году – 319,0 млн драмов;
-на иные направления газотранспортной системы в 2010-2012 гг. планируется направить 1 179,9 млн. драмов, из которых 278,2 млн. драмов в 2010 году;
-на расширение газораспределительной системы в 2010-2012 гг. планируется направить 2 284,1 млн. драмов, из которых в 2010 году - 1070,0 млн. драмов;
- на реконструкцию газораспределительной сети в 2010-2012 гг. будет направлено 4 486,4 млн. драмов, из которых 669,7 млн. драмов в 2010 году;
- на иные расходы газораспределительной системы в 2010-2012 гг. будет направлено 10 598,7 млн. драмов, из которых 4 784,8 млн. драмов в 2010 году.
По оценке представителя Комиссии по регулированию общественных услуг А.Будагяна, в результате инвестиций 2010 года изменение тарифа не превысит 1 драм (с учетом НДС) за 1 куб.м газа.