Վ.ԳՈԼՈՒԲԵՎ. «ՀՐԱԶԴԱՆ-5» ԵԶԱԿԻ ՀԶՈՐ ԾՐԱԳԻՐ Է »
Մայիսի 31-ին աշխատանքային այցով Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկ այցելեցին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանը, «Գազպրոմ» ԲԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ Վալերի Գոլուբևը և նրա գլխավորած պատվիրակությունը: Նրանք շրջայց կատարեցին «Հրազդան-5»-ի շինարարական հրապարակում և ծանոթացան աշխատանքների ընթացքին:
Ըստ Վ. Գոլուբևի, «սա նման ծավալի եզակի հզոր ծրագիր է, եւ հիմնական աշխատանքները արդեն ավարտվել են: Էներգաբլոկը իրականում մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում եւ Հայաստանի, եւ Ռուսաստանի, եւ ընդհանրապես ողջ Անդրկովկասի տարածաշրջանի համար: Այսօր շուկան կա, երկրները զարգանում են, Ռուսաստանում առկա է էլեկտրագեներացիայի զարգազման մեծ ներդրումային ծրագիր, եւ այն փաստը, որ Հայաստանը ետ չի մնում, եւ նույնիսկ, մի քայլ առաջ է, մեզ շատ ուրախացնում է եւ մեր համատեղ ձեռնարկության զարգացման հաջողության լավ հույս է տալիս»:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի «Հրազդան-5»-ի շինարարության տնօրինությունը շարունակում է 5-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ծրագրի իրականացումը: Աշխատանքների կազմակերպման նպատակով «Հրազդան-5»-ի տնօրինության կողմից կնքվել են 178 տարբեր պայմանագրեր, որոնցից 67-ը`արտասահմանյան ընկերությունների հետ:
Ներկայումս «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակում աշխատում է շուրջ 1000 մասնագետ: Աշխատանքներն ընթանում են ֆունկցիոնալ 60 օբյեկտներում` սահմանված ժամանակացույցի համաձայն:
Արտասահմանից «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակ են առաքվել ինչպես փոքր, այնպես էլ գերծավալուն տարբեր տեսակի սարքավորումներ և նյութեր` 213 երկաթուղային վագոններով և հատուկ բեռնափոխադրիչներով, 265 հատ 30 տոննանոց կոնտեյներներով և հատուկ ավտոմոբիլային հարթակներով: Կատարվել են նաև տեխնոլոգիական ցիկլում գործարկվող սարքավորումների պատվերները:
Անցած տարվա մայիսին «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակ տեղափոխվեց 300 ՄՎտ գեներատորի ստատորը, որն արտադրվել է դեռևս 1992թ. փետրվարին «Էլեկտրոսիլա» գործարանում և գտնվում էր Սանկտ-Պետերբուրգում: Ստատորի փոխադրման քաշը կազմում է 196 տ, հատուկ տասնվեց սռնի ունեցող տրանսպորտյորի քաշը՝ 123,5 տ, գումարային քաշը՝ 319,5 տ, իսկ արտաքին չափսերը՝ 7450x3960x4180: Սկսած 1992թ.-ից նշված աննախադեպ մեծ քաշի եւ չափի բեռի տեղափոխման բազմաթիվ փորձերն ավարտվում էին ապարդյուն, ինչի հետևանքով անգամ որոշ խոշոր էներգետիկ կազմակերպություններ հրաժարվեցին մասնակցել «Հրազդան-5»-ի նախագծում: Նախապատրաստական անհրաժեշտ աշխատանքների ու փաստաթղթային համապատասխան ձեւակերպումների, ինչպես նաև բեռի փոխադրման բոլոր մասնակիցների, առաջին հերթին, Հարավ-Կովկասյան երկաթուղու անձնակազմի հետ համախմբված ու համակարգված աշխատանքի արդյունքում 2009թ. մայիսի 5-ին 300 ՄՎտ գեներատորի ստատորը տեղափոխեց «Հրազդան-5»-ի հրապարակ:
«Հրազդան-5»-ի շինհրապարակ է առաքվել նաև հանրապետության էներգետիկ համակարգի խոշորագույն տրանսֆորմատորը: 400 000 կՎԱ հզորությամբ 220/20 Կվ տրանսֆորմատորը նախատեսված է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի Հայաստանում առկա ամենահզոր շոգետուրբինի 300 ՄՎտ գեներատորի համար: Տրանսֆորմատորի տրանսպորտային քաշը կազմում է 197 տոննա, որը արտադրվել է Զապորոժիեի Տրանսֆորմատորների գործարանում:
Շեֆ-ճարտարագետի` «Կրասնի կոտելշիկ» գործարան (ՌԴ), ղեկավարությամբ շարունակվում են կաթսաագրեգատի մոնտաժման աշխատանքները: 100 տոկոսով պատրաստ են գազատուրբինի և գեներատորի հիմքերը`սարքավորումների մոնտաժման համար: Հիմքերի վրա տեղադրված են գեներատորը և գազատուրբինի ստորին ջերմային բլոկը:
«Հրազդան-5»-ի շինհրապարակում կառուցվել է 270 մ բարձրությամբ, 11400 մմ տրամագծով եւ 8 մմ պատերի հաստությամբ մետաղական փողը` հաշվարկված 9 բալ սեյսմակայունության համար, որը խոշորագույնն է Անդրկովկասում:
Ավարտվել է «Հրազդան-5»-ի կաթսատուրբինային և էլեկտրատեխնիկական արտադրամասերի անձնակազմի վերապատրաստումը Կիրիշյան ՊՇԷԿ-ում (ՌԴ) և Մինսկի ՋԷԿ-ում: Շարունակվում են այլ արտադարամասերի համար անհրաժեշտ աշխատակիցների հավաքագրման և նախապատրաստման աշխատանքները:
«Հրազդան-5»-ի շինարարության ավարտի և արդիականացման ծրագիրը նախատեսում է ժամանակակից գազատուրբինների տեղադրում, ինչպես նաև շոգետուրբինային և գազատուրբինային տեխնոլոգիաների համակցում, ինչը նախագիծը դարձնում է եզակի և աննախադեպ ԱՊՀ երկրներում: էներգաբլոկի հզորությունը հասցնելով 480 ՄՎտ-ի և շահագործելով այն, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ծրագրում է մասնաբաժին ապահովել էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուկայում և ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները հարևան երկրներ:
Մասնագետների և գործընկերների գնահատմամբ «Հրազդան-5»-ի նախագիծը իր տեխնիկական պարամետրերով և նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմամբ նախադեպը չունի համաշխարհային էներգետիկայում: Կայանի կաթսաագրեգատի վերակառուցման համար ներկրվում եւ մոնտաժվում է նորագույն, տեխնոլոգիապես բարդ և աննախադեպ տեխնիկական լուծումներ ունեցող սարքավորումներ, ինչը կառույցը դարձնում է եզակի ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ նաեւ աշխարհում:

“РАЗДАН-5”-ЕДИНСТВЕННЫЙ КРУПНЫЙ ПРОЕКТ - В.ГОЛУБЕВ
31 мая Председатель Правления-Генеральный директор ЗАО “АрмРосгазпром” Карен Карапетян, заместитель Председателя Правления ОАО “Газпром” Валерий Голубев и возглавляемая им делегация с рабочим визитом посетили стройплощадку 5-го энергоблока Разданской ТЭС, где ознакомились с ходом выполнения работ.
По словам В.Голубева, “это единственный крупный проект такого масштаба, и основные работы уже выполнены.Энергоблок действительно представляет огромный интерес и для Армении, и для России как партнера Армении и, вообще, для всего Закавказья. Рынок сегодня есть, страны развиваются, в России имеется большая инвестпрограмма развития электрогенерации, и то, что Армения не отстает, и даже в чем-то опережает, это нас радует и дает хорошую надежду на успех нашего совместного предприятия.”
ЗАО “АрмРосгазпром” в лице Дирекции строительства Раздан-5” продолжает реализацию проекта по модернизации 5-го энергоблока. Дирекцией “Раздан-5” заключено 178 различных договоров, в том числе 67 – с зарубежными компаниями. Численность персонала на площадке “Раздан-5” в настоящее время составляет около 1000 человек. Работы ведутся на 60-и функциональных объектах.
На плошадку “Раздан-5” уже доставлено из-за рубежа различного оборудования и материалов, в том числе негабаритного и сверхтяжелого – 213 железнодорожных вагонов и спецтранспортеров, 265 сорокафутовых контейнеров (30т.) и специальных платформ автомобильным транспортом. Уже размещены в основном заказы и на остальное оборудование, задействованное в технологическом цикле.
В мае прошлого года на площадку “Раздан-5” также был доставлен статор крупнейшего в Армянской энергосистеме генератора 300 мВт паровой турбины. Он был изготовлен еще в феврале 1992г. на заводе “Электросила” и находился на хранении в Санкт-Петербурге. Транспортный вес статора 196т, вес специального шестнадцатиосного транспортера 123,5т, суммарный вес 319,5т, а габариты составляют 7450х3960х4180мм. Начиная с 1992г. неоднократные попытки перевозки статора генератора 300 мВт на площадку “Раздан-5” заканчивались безрезультатно, что даже стало причиной отказа некоторых крупнейших энергетических организаций от участия в реализации проекта “Раздан-5”. Выполнение необходимых подготовительных работ и их соответствующее документальное оформление, а, главное, слаженная и скоординированная работа всех участников перевозки груза, и, в первую очередь, коллектива ЮКЖД, позволило обеспечить успешную переброску статора генератора 300 мВт на площадку “Раздан-5” 5-го мая 2009г.
На площадку “Раздан-5” доставлен и разгружен крупнейший в армянской энергосистеме трансформатор. Трансформатор 220/20кВ мощностью 400 000кВА предназначен для самого мощного в Армении генератора 300 мВт паровой турбины пятого энергоблока Разданской ТЭС.Трансформатор транспортным весом 197 т изготовлен на Запорожском трансформаторном заводе.
Под руководством шеф-инженера (завод “Красный котельщик”, РФ) продолжается монтаж котлоагрегата. На 100% готовы все фундаменты газовой турбины и генератора под монтаж оборудования. На фундаменты установлены генератор и нижний тепловой блок ГТУ.
На площадке "Раздан-5" изготовлен металлический ствол крупнейшей в Закавказье дымовой трубы, рассчитанной на сейсмику в 9 баллов, высотой 270 м, диаметром 11400 мм и толщиной стенок 8 мм.
Завершена стажировка персонала КТЦ и электроцеха на Киришской ГРЭС и Минской ТЭЦ-3, продолжается работа по набору и подготовке персонала, необходимого для других цехов.
Проект включает в себя достройку энергоблока с установкой современных газовых турбин, с совмещением паротурбинной и газотурбинной технологий, что делает проект уникальным и не имеющим аналогов в странах СНГ. В результате будет сдана в эксплуатацию электростанция, с установленной мощностью до 480 МВт. После ввода блока в эксплуатацию ЗАО “АрмРосгазпром” обеспечит значительную долю на рынке электрогенерации и получит возможность увеличения поставок электроэнергии в соседние страны.
По оценке специалистов и деловых партнеров, проект “Раздан-5” по своим техническим параметрам и новейшим технологическим решениям не имеет аналогов в мировой энергетике.
Для реализации работ по реконструкции котлоагрегата “Раздан-5” поставляется и монтируется новейшее, высокотехнологическое и беспрецедентное по техническим решениям оборудование, что делает проект уникальным, не имеющим аналога не только в регионе, но и в мире.