ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ԲՆԱԿԱՆ ԳԱԶԻ ՍԱԿԱԳՆԻ ՎԵՐԱՆԱՅՄԱՆ ՀԱՅՏԻ ՇՈՒՐՋ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում սպառողների շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ քննարկում ծավալվեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ կողմից ներկայացված բնական գազի սակագնի վերանայման հայտի շուրջ:
Ներկայացնելով սակագնի փոփոխության վերաբերյալ հիմնավորումները, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ փոխտնօրեն Վ. Առաքելյանը նշեց, որ դրանք պայմանավորված են ՀՀ ներկրվող բնական գազի գնման գնի շուրջ 17% աճով, ԱՄՆ դոլար/ ՀՀ դրամ փոխարժեքի 27% աճով, 2009թ. ընթացքում համակարգում կատարված 11.2 մլրդ. դրամի ներդրումներով, որի 73%-ը բաժին է ընկնում բնակչության հատվածին, շահագործման և սպասարկման ծախսային որոշ հոդվածների փոփոխություններով և ըստ սպառողական խմբերի ծախսերի մասնաբաժինների ճշգրտումներով:
Ըստ նրա, «ընդհանուր ծախսերի շուրջ 65%-ը բաժին է ընկնում բնակչության հատվածին, այն դեպքում, երբ այդ խմբի կողմից սպառվում է իրացված գազի ընդհանուր ծավալի 36%-ը:
Բնակչությանը վաճառվող բնական գազի վաճառքի նախորդ սակագներում պահպանված չէ շահագործման և սպասարկման ծախսերն ըստ սպառողական խմբերի տարանջատման համամասնությունը, որն Ընկերության կողմից հաշվի է առնվել առաջարկվող սակագնում:
2009թ-ին ՀՀ ներկրվող բնական գազի գնման գնի 40%-ով աճի պարագայում (110 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ-ից` 154 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ) բնակչությանը վաճառվող բնական գազի գինն աճել է ընդամենը 14.3%-ով` 84000 դրամ/հազ.խմ.-ից դառնալով 96000 դրամ/հազ.խմ, որի հաշվարկման հիմքում դրված է 1 ԱՄՆ դոլար/303.69դրամ փոխարժեքը:
2010թ-ին ՀՀ ներկրվող բնական գազի գնման գնի 17%-ով աճի պարագայում (154 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ-ից` 180 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ) Ընկերության կողմից առաջարկվել է բնակչությանը վաճառվող բնական գազի գինը բարձրացնել 41.7%-ով` 96000 դրամ/հազ.խմ.-ից դառնալով 136000 դրամ/հազ.խմ, որում հաշվի է առնված նաև բնակչության հատվածին բաժին ընկնող ծախսերի համամասնությունը և կատարված ներդրումները:
ՀՀ ներկրվող բնական գազի գնման գինը 2007-2009թթ. տարիների կտրվածքով դիտարկելու պարագայում` (110 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ-ից` 180 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ կամ դրամային աճը կազմել է 77%) «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ կողմից բնակչությանը վաճառվող բնական գազի առաջարկվող սակագնի աճը կազմել է 62%, իսկ խոշոր սպառողներինը` 81%:
Գործող սակագնում ներառվածի համեմատ գազի սպառման ծավալները նվազել են 20%-ով և համաձայն կանխատեսումների նվազման միտումը կպահպանվի նաև ընթացիկ տարում: Սակագինը հաշվարկվում և սահմանվում է 1000 խմ-ի համար, իսկ սակագնում ներառված շահագործման և պահպանման ծախսերի գերակշիռ մասը (շուրջ 95%-ը) հաստատուն ծախսեր են և կախված չեն գազի իրացման ծավալներից: Ուստի սպառման ծավալների նվազման դեպքում Ընկերությունը չի կարող նվազեցնել նշված ծախսերը և առաջարկել գազի ավելի ցածր սակագին:
Վ. Առաքելյանի խոսքով, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն իր սակագնային քաղաքականությունն իրականացնում է երկարաժամկետ հատվածում և խնդիր ունի առավելագույնս պահպանել բնական գազի սպառման շուկաները: Կատարված վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ խոշոր սպառողների համար Ընկերության կողմից վաճառքի ավելի բարձր սակագին առաջարկելը կարող է հանգեցնել էլեկտրաէներգետիկայի և արդյունաբերության ոլորտի ընկերությունների բնական գազի սպառման ծավալների զգալի նվազման և վերջիններիս արտադրանքի գների բարձրացման: Բնական գազի սպառման նշված շուկաները խիստ կարևորություն են ներկայացնում Ընկերության համար և դրանք կորցնելու պարագայում, եթե նույնիսկ բնակչության սպառման ծավալները մնան անփոփոխ, հաստատուն ծախսերի առկայության դեպքում բնակչության համար կունենանք գազի վաճառքի ավելի բարձր սակագին և ՀՀ գազամատակարարման համակարգի հետագա պահպանման լրջագույն խնդիրներ:
Առաջարկվող սակագնի հաշվարկներում գործող սակագնում ներառվածի նկատմամբ շահույթի ավելացում չի նախատեսվել:

СОСТОЯЛИСЬ ОБСУЖДЕНИЯ В СВЯЗИ С ЗАЯВКОЙ О ПЕРЕСМОТРЕ ТАРИФОВ НА ПРИРОДНЫЙ ГАЗ
В Комиссии по регулированию общественных услуг при участии общественных организаций, представляющих интересы потребителей, состоялись обсуждения заявки ЗАО «АрмРосгазпром» о пересмотре тарифов на природный газ.
Заместитель председателя правления ЗАО «АрмРосгазпром» В.Аракелян, представляя обоснования изменения тарифов, отметил, что они обусловлены почти 17% повышением закупочной цены импортируемого в РА природного газа, 27% повышением расчетного курса доллара США к драму РА, осуществленными в системе инвестициями на сумму 11,2 млрд драмов в 2009г., из которых 73% приходится на население, изменениями некоторых расходных статей по части эксплуатации и обслуживания, а также корректировкой расходов по части потребительских групп. По его словам, «65% общих расходов приходится на население, в то время, как потребление со стороны этой группы составляет 36% от общего объема реализуемого газа».
В предыдущих тарифах на продаваемый населению газ не была учтена пропорциональность расходов на эксплуатацию и обслуживание, в соответствии с разными группами потребителей. Но эта пропорциональность учтена Компанией в предлагаемом тарифе.
В 2009г. цена на импортируемый в РА природный газ выросла на 40% (со 110 долларов США/тыс.куб.м. до 154 долларов США/тыс.куб.м.). В этих условиях цена на продаваемый населению природный газ возросла всего на 14,3% (с 84000 драмов/ тыс.куб.м. до 96000 драмов/ тыс.куб.м.), с учетом курса -1 доллар США/303,69 драм. В 2010г. цена на импортируемый в РА природный газ выросла на 17% (со 154 долларов США/тыс.куб.м. до 180 долларов США/тыс.куб.м.). В этом случае Компания предлагает повысить цену на продаваемый населению газ на 41,7% или повышение с 96000 драмов/тыс.куб.м. до 136000 драм/ тыс.куб.м. В тарифе учтены пропорциональность расходов по части населения и осуществленные инвестиции.
Если рассматривать закупочную цену импортируемого в РА природного газа в период с 2007 по 2009г. (со 110 долларов США/тыс.куб.м. до 180 долларов США/тыс.куб.м. или рост в денежном выражении на 77%), то предлагаемое повышение тарифа на продаваемый со стороны ЗАО «АрмРосгазпром» населению природный газ составило 62%, а для крупных потребителей - 81%.
В действующем тарифе объем потребления газа по сравнению с предусмотренным объемом сократился на 20% и согласно прогнозам в текущем году тенденция снижения также сохранится. Тариф рассчитывается и устанавливается на 1000 куб.м, а преобладающая часть (около 95%) расходов по эксплуатации и сохранению, включенная в тариф, это постоянные расходы, которые не зависят от объемов потребления газа. Поэтому, при снижении объемов потребления газа Компания не может снизить указанные расходы и предложить более низкий тариф.
По словам В.Аракеляна, ЗАО “АрмРосгазпром” осуществляет долгосрочную тарифную политику, задача которой максимально сохранить рынки потребления природного газа. Проведенные исследования показывают, что, если Компания предложит более высокие тарифы на газ для крупных потребителей, то это может привести к значительному сокращению объемов потребления газа со стороны компаний электроэнергетической и промышленной секторов, что приведет к повышению цен продукции последних. “Компания придает особо важное значение указанным рынкам потребления природного газа, и, в случае их потери, даже если объем потребления газа населением останется неизменным, при наличии постоянных расходов у нас будет более высокий тариф для населения и возникнут очень серьезные проблемы для дальнейшего сохранения системы газоснабжения РА.
Расчет предлагаемого тарифа не предусматривает увеличение прибыли, которая была учтена в действующем тарифе.”