ՍԿՍԵԼ Է ԳՈՐԾԵԼ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԵՐԻ ՍԵՐՎԻՍ ԿԵՆՏՐՈՆ
Օրերս սկսել է գործել ՀՀ տարածքում գազասպառման կենցաղային համակարգերի տեխնիկական սպասարկումն իրականացնող «Էյ-Ի-Ջի Սերվիս» ՍՊԸ -ի Անվտանգության համակարգերի և միջոցների տեխնիկական սերվիս կենտրոնը, որը հավատարմագրվել է Չափագիտության ազգային ինստիտուտի կողմից:
Ներտնային գազասպառման համակարգերում անվտանգության մակարդակի բարձրացման և պատահարների կանխարգելման նպատակով դեռևս 2007 թվականի սկզբին ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով սահմանվել է գազասպառողների բնակարանների ներանցնող մասում տեղադրել վթարային անջատիչ կափույր և այրվող գազերի ազդանշանային սարք: Այն նպատակ ունի գազազգայուն սարքավորումների տեղադրման միջոցով հնարավորինս նվազեցնել բնակելի շենքերում և գազասպառող այլ օբյեկտներում տեխնածին աղետների քանակը:
2008 թվականի դեկտեմբերի 1-ից ՀՀ ողջ տարածքում սկսվել է անվտանգության համակարգերի տեղադրման բուն գործընթացը: Այսօրվա դրությամբ արդեն տեղադրվել է 303000-ը, որոնք, ինչպես նշեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ, գլխավոր ճարտարագետ Աշոտ Հովսեփյանը, պահանջում են լուրջ սպասարկում, նորոգում և ստուգաչափում, այդ նպատակահարմարությամբ էլ ստեղծվեց ժամանակակից սարքավորումներով հագեցված սպասարկման կենտրոնը:
Աշոտ Հովսեփյանի խոսքով, անվտանգության համակարգերի տեղադրմամբ նշված ժամանակահատվածում կանխվել է գազի արտահոսքի ավելի քան 3200 դեպք: Սա նշանակում է, որ նույնքան ընտանիք, ինչու ոչ, նաև նրանց հարևանները, խուսափել են դժբախտ պատահարներից (թունավորում, պայթյուն), ինչը ենթադրում է նաև մահացության դեպքերի հավանականություն:
Ընկերությունում արձանագրվող կանչերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ վթարային իրավիճակները, ներառյալ` թունավորման դեպքերը, ցավոք, հաճախ բնակիչների կողմից անվտանգության սարքերի ինքնակամ անջատումների հետևանք են: Ի դեպ, 2001-2009թթ. գազասպառող բնակիչների մոտ արձանագրվել է դժբախտ ելքով 137 պատահար, որոնցից 87-ը կարող էր տեղի չունենալ, եթե բնակարաններում տեղադրված լինեինանվտանգության համակարգեր:
Անվտանգության սարքերը նույնպես սպասարկում են «Էյ-Ի-Ջի Սերվիս» ՍՊԸ փականագործները: Սպասարկումը պատշաճ և որակով կազմակերպելու նպատակով էլ «Էյ-Ի-Ջի Սերվիս» ՍՊԸ-ում ստեղծվեց Անվտանգության համակարգերի և միջոցների տեխնիկական սերվիս կենտրոնը, որը գազասպառող բնակչության անվտանգությունն ապահովելուն ուղղված կարևոր օղակ պետք է հանդիսանա:
Հայաստանն առաջինն է ԱՊՀ երկրների ցանկում, որտեղ գազասարքերից օգտվելիս մարդկային սուբյեկտիվ գործոնը հնարավորինս նվազեցնելու, տեխնածին աղետները կանխելու նպատակով իրականացվում է անվտանգության համակարգերի զանգվածային տեղադրում: Նշենք նաև, որ ՀՀ-ն ԱՊՀ երկրների թվում առաջինն է, որտեղ ներդրվել է անվտանգության համակարգերի ստուգման, թեսթավորման և վերանորոգման` ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած տեխնիկական սերվիս կենտրոն:
Սերվիս կենտրոնի ստեղծմամբ իրականացվելու է սարքերի վերանորոգման, 5 տարի պարբերականությամբ գազազգայուն տարրերի (սենսորներ) փոխարինման և այրվող գազերի ազդանշանային 24 սարքերի միաժամանակյա ստուգման համակարգչային ախտորոշման աշխատանքներ: Սերվիս կենտրոնի գործունեությամբ ապահովվելու է բնակարաններում անվտանգության համակարգերի անխափան աշխատանքը, ներառյալ, 5 տարին մեկ պարտադիր ստուգումները, պրոֆիլակտիկ ստուգումները, ինչպես նաև դրանց արդյունքում բացահայտված թերությունների վերացմանն ուղղված վերանորոգումները:
Սերվիս կենտրոնում գործող հիմնական սարքավորումները չինական PUHAI Corporation ընկերության արտադրանքը հանդիսացող թեսթավորման և ախտորոշման ստենդերն են, և դրանց մոնտաժման, առաջին երաշխիքային ստուգումների ու վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվում են չինական կողմից գործուղված մասնագետների աջակցությամբ: Չինացի մասնագետները նաև ուսուցում և վարպետության դասեր են անցկացնում մեր մասնագետների շրջանում:
Սերվիս կենտրոնում ձեռք են բերվել նաև շարժական սարքեր, որոնց միջոցով պրոֆիլակտիկ ստուգումներ են իրականացվում տեղում, առանց համակարգը կենտրոն տեղափոխելու: Երբ բնակարանի ազդանշանային սարքը գործում է և բնակիչն ահազանգում է, մասնագետներն այս սարքի միջոցով հենց բնակարանում կարող են որոշել ազդանշանի պատճառը: Անսարքության բացահայտման դեպքում անվտանգության համակարգը փոխարինվում է նորով, իսկ վնասված սարքը բերվում է սերվիս կենտրոն` ստուգման և անհրաժեշտության դեպքում` վերանորոգման: Ի դեպ, ազդանշանային սարքի կառուցվածքը ներառում է հիշողության համակարգ (սև արկղ), որտեղ տվյալները պահպանվում են 25 ժամվա ընթացքում: Այսինքն, մասնագետը ներկայանալով բնակարան կարող է աշխատանքային համակարգչի` նոդբուքի համապատասխան ծրագրի միջոցով ազդանշանային սարքից կարդալ, թե ինչ է տեղի ունեցել բնակարանում` շմոլ գազի առկայությու՞ն, մեթանի արտահո՞սք թե՞ սարքի խափանում:

НАЧАЛ ДЕЙСТВОВАТЬ СЕРВИСНЫЙ ЦЕНТР СИСТЕМ БЕЗОПАСНОСТИ
На днях начал действовать Центр технического сервиса средств и систем безопасности компании “ЭЙ-И-ДЖИ СЕРВИС”, осуществляющий на территории РА техническое обслуживание внутридомовых систем газоснабжения. Центр аккредитован Национальным институтом метрологии.
В целях повышения уровня безопасности внутридомовых систем газоснабжения и предотвращения несчастных случаев еще в начале 2007 года соответствующими Постановлениями Правительства РА обеспечивается установка аварийных отсечных клапанов и сигнализаторов горючих газов на входе в квартиры газопотребителей. Данные решения были приняты для сведения к минимуму количества техногенных катастроф в жилых домах и иных газопотребляющих объектах путем установки сигнализаторов газа.
На всей территории РА с 1 декабря 2008 года началась установка систем безопасности. На сегодняшний день их уже установлено 303000 штук, которые, как отметил заместитель генерального директора, главный инженер Ашот Овсепян, требуют серьезного обслуживания, ремонта и проверки, и с этой целью создан оснащенный современным оборудованием технический центр.
По словам А.Овсепяна, благодаря установке систем безопасности в указанный период предотвращено порядка 3200 случаев утечки газа. Это означает, что столько семей, а также их соседи, избежали несчастных случаев (отравления, взрыв), что подразумевает также вероятность смертных случаев.
Анализ зарегистрированных компанией вызовов показывает, что аварийные ситуации, включая случаи отравления, к несчастью, являются следствием самовольных отключений приборов безопасности. Кстати, в 2001-2009гг. среди населения было зафиксировано 137 несчастных случаев со смертельным исходом, из них 87 могло и не быть, если бы в квартирах были установлены системы безопасности.
Обслуживание приборов безопасности также осуществляют слесари ООО “Эй-И-ДЖИ-СЕРВИС”.
С целью организации надлежащего и качественного обслуживания в ООО “Эй-И-ДЖИ-СЕРВИС” создан Центр технического сервиса средств и систем безопасности, который должен стать важным звеном для обеспечения безопасности населения, потребляющего газ.
Армения является первой в списке стран СНГ, где с целью исключения субъективного человеческого фактора при эксплуатации газовых приборов и предотвращения техногенных катастроф, осуществляется всеобщая установка систем безопасности. Отметим также, что РА лидер среди стран СНГ, где создан оснащенный современным оборудованием технический центр для проверки, тестирования и ремонта систем безопасности.
В центре будут проводить диагностические работы: ремонт приборов, замену газочувствительных сенсоров в 5 лет раз и одновременную компьютерную проверку 24 сигнализаторов горючих газов.
Деятельность сервисного центра обеспечит бесперебойную работу систем безопасности в квартирах, путем осуществления как профилактических, так и обязательных проверок в 5 лет раз, а также ликвидации и ремонта выявленных неполадок, обнаруженных в процессе внеплановых проверок.
Основная часть оборудования сервисного центра, продукция китайской компании PUHAI corporation. Это стенды тестирования и диагностики для первой гарантийной проверки и ремонта, которые проводятся при содействии командированных китайских специалистов. Они также проводят обучение и мастер-классы для наших специалистов.
Сервисный центр приобрел также передвижное оборудование, с помощью которого осуществляется профилактическая проверка на местах, без необходимости переноса системы в центр. Когда в квартире срабатывает сигнализатор и жилец бьет тревогу, с помощью этого прибора специалисты непосредственно в квартире могут определить причину срабатывания сигнала. В случае обнаружения неисправности система безопасности заменяется новой, а испорченный прибор доставляется в сервисный центр на проверку и, в случае необходимости ремонтируется. Кстати, у сигнализатора имеется система памяти (черный ящик), где данные сохраняются в течение 25 часов. Таким образом, специалист с помощью компьютера, соответствующей программой ноутбука может прочесть с сигнализатора информацию о том,, что имело место в квартире – угарный газ, утечка метана или сбой прибора.