ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ԵԳԿ-Ի ԿՈՄԻՏԵԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Ապրիլի 20-ին Երեւանում մեկնարկեց Եվրոպական գործարար կոնգրեսի (ԵԳԿ) օրենսդրության, բանկերի եւ ֆինանսների գծով Կոմիտեի հերթական նիստը` «Էներգետիկ ընկերության ծախսերի կառավարում.հետճգնաժամային շեշտադրումներ» թեմայով:
ԵԳԿ-ի Կոմիտեի աշխատանքներին մասնակցում են գազաէներգետիկ, ֆինանսական, բանկային եւ գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ արտասահմանյան մի շարք երկրներից, այդ թվում «Գազպրոմ» ԲԲԸ, Overgas, «Գազֆոնդ», «ՆԻԻգազէկոնոմիկա», «Զապսիբգազ» ՓԲԸ, «Բելգրազպրոմբանկ» ԲԲԸ, NGCC, Calyon Rusbank, BNP PARIBAS Siemens IT Solutions and Services (Siemens LLC), Deutsche Bank Comerzbank, Ingbank, Comita, KPMG, BDO,UBS, SIGESSE s.a., PricewaterhouseCoopers եւ այլ կազմակերպություններից:
Ողջունելով Կոմիտեի նիստի մասնակիցներին՝ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանն առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց «Գազպրոմ» ԲԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ Անդրեյ Կրուգլովին` հրավերն ընդունելու եւ նիստը կազմակերպելու գործում աջակցելու համար: Կարեն Կարապետյանի խոսքով, «այսպիսի նշանավոր միջոցառման անցկացումը հայկական հողում կարեւոր խթան է հանդիսանում հետագա ջանքերի համար, որոնք ուղղված են մեր Ընկերության միջազգային համագործակցության մակարդակի բարձրացմանը գազի եւ էներգետիկ շուկաներում:
Ամբողջությամբ համակարծիք լինելով Եվրոպական գործարար կոնգրեսի գլոբալ նպատակներին, մենք գտնում ենք, որ միանգամայն ճիշտ գաղափար է կանոնավոր եւ շահագրգիռ քննարկումներ կազմակերպել գործարար ընկերակցության ներկայացուցիչների հետ` հրատապ ու հեռանկարային տնտեսական մարտահրավերների եւ խնդիրների շուրջ:
Չեմ ցանկանում կանգ առնել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ ֆինանսա-տնտեսական ցուցանիշների ներկայացման վրա, առավել ևս, որ մասնակիցները հնարավորություն ունեն մանրամասն ծանոթանալ ընկերության վերջին տարիների գործունեության արդյունքների եւ 2009թ.տարեկան հաշվետվության հետ: Նշեմ միայն, որ «ՀայՌուսգազարդ»-ն իր վրա է կրում Հայաստանի Հանրապետության խոշորագույն ընկերության, խոշորագույն հարկատուի եւ խոշորագույն ներդրողի հաճելի, բայց միաժամանակ ծանր բեռը: Հաշվի առնելով ընկերության այս դիրքերը, մենք խիստ շահագրգռված ենք մրցունակային առավելությունների պահպանման, ստանձնած զարգացման բարձր տեմպերի եւ աճի նոր հեռանկարների հարցում: Գոհունակությամբ նշում եմ, որ համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական պայմանների անբարենպաստ միտումների համապատկերում մեր ընկերությունը հերթական անգամ ցուցաբերեց բարձր հուսալիության, կայունության եւ կայուն զարգացման ունակություն»:
Ըստ Կարեն Կարապետյանի, «վերը նշվածը այսօր հնարավոր չէ իրագործել առանց ակտիվ ինտեգրման միջազգային բիզնես-միջավայրին, իսկ արդյունավետ գործունեության շահերը` ուղղված ընկերության շահութաբերության ապահովմանը եւ կայուն երկարաժամկետ զարգացմանը, պահանջում են համարժեք արձագանքում առկա տնտեսական մարտահրավերներին: Այս տեսանկյունից, Կոմիտեի շրջանակում ակտուալ խնդիրների շուրջ բաց, վստահելի եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող քննարկումների անցկացումը, հանդիսանում է այն արդյունավետ գործիքը, որը հնարավորություն է տալիս խորհրդակցական մթնոլորտում կայացնել կարեւոր գործնական որոշումներ մեր ընկերությունների առջեւ ծառացած իրավական, բանկային եւ ֆինանսական խնդիրների վերաբերյալ:
Մեր համոզմամբ, աշխատանքը Եվրոպական գործարար կոնգրեսի պրոֆիլային կոմիտեներում կարող է նոր որակ հաղորդել տեղեկատվական փոխանակմանը, պայմաններ ստեղծել նախաձեռնությունների աջակցմանը էներգետիկայի ոլորտում, իսկ ձեռք բերված գիտելիքները ղեկավար էլիտային եւ մենեջերներին օգնում են տեսնել նոր նախագծերի կենսունակությունն ու կարեւորությունը ընկերությունների զարգացման համար:
Համոզված եմ, որ նիստի բոլոր մասնակիցների կուտակած փորձը դրական նոր ազդակ կհանդիսանա իրենց առօրյա աշխատանքի համար եւ կբացի աճի նոր հեռանկարներ:
Ուզում եմ մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնել նիստը Երեւանում անցկացնելու մեր առաջարկն ընդունելու համար, եւ սրտանց ցանկանում եմ, որպեսզի յուրաքանչյուր մասնակից բացահայտի իր համար Հայաստանը, նրա գեղեցկությունն ու ջերմ մթնոլորտը եւ, հուսով եմ, սիրի մեր երկիրը:
Ցանկանում նիստի բոլոր մասնակիցներին բեղմնավոր աշխատանք, նոր մասնագիտական նվաճումներ եւ հետագա հաջողություններ»:

20 апреля в Ереване состоялось очередное заседание Комитета по законодательству, банкам и финансам Европейского делового конгресса (ЕДК). Тема: «Управление затратами энергетической компании: посткризисные акценты».
В заседании Комитета ЕДК принимают участие представители газоэнергетических, финансовых, банковских и деловых кругов, в том числе, ОАО «Газпром», Overgas, НПФ «ГАЗФОНД», ООО «НИИгазэкономика», ЗАО «Запсибгаз», ОАО «Белгазпромбанк», NGCC, Calyon Rusbank, BNP PARIBAS, Siemens IT Solutions and Services, Deutsche Bank, Comerzbank, Ingbank, Comita, KPMG, BDO, UBS, SIGESSE s.a., PricewaterhouseCoopers и других организаций.
Приветствуя участников заседания, Председатель Правления - Генеральный Директор ЗАО «АрмРосгазпром» Карен Карапетян выразил особую благодарность Заместителю Председателя Правления ОАО «Газпром» Андрею Круглову за принятие приглашения и важное содействие в организации заседания. По словам Карена Карапетяна, «проведение столь значимого мероприятия на армянской земле является важным стимулом для наших дальнейших усилий, направленных на повышение уровня международного сотрудничества нашей компании на газовом и энергетическом рынках.
Полностью разделяя глобальные цели Европейского Делового Конгресса, считаем абсолютной правильной идею регулярных и заинтересованных обсуждений представителями делового сообщества актуальных и перспективных экономических вызовов и проблем.
Я бы не хотел сейчас останавливаться на презентации ЗАО «АрмРосгазпром», тем более что участники смогут подробно ознакомиться с результатами последних лет деятельности и публичным отчетом компании за 2009 год. Отмечу лишь, что «АрмРосгазпром» несет на себе приятную и одновременно непростую ношу крупнейшей в Республике Армения компании, крупнейшего налогоплательщика и крупнейшего инвестора. Именно, исходя из такого позиционирования компании, мы крайне заинтересованы в сохранении конкурентных преимуществ, взятых высоких темпов развития и в открытии новых перспектив роста. С удовлетворением отмечаю, что на фоне недавних неблагоприятных общемировых финансовых и экономических тенденций, наша компания в очередной раз показала высокую надежность, стабильность и способность к устойчивому развитию».
Как отметил Карен Карапетян, «все отмеченное невозможно сегодня без активной интеграции в международную бизнес-среду, а интересы эффективной деятельности, направленной на обеспечение рентабельности и устойчивого долгосрочного развития компании, требуют адекватного реагирования на имеющиеся экономические вызовы. С этой точки зрения, открытые и доверительные обсуждения в рамках Комитета актуальных задач, представляющих взаимный интерес, являются тем эффективным инструментом, который позволяет в совещательной обстановке выработать важные практические решения насущных правовых, банковских и финансовых проблем, стоящих перед нашими компаниями.
По нашему убеждению, работа в профильных комитетах Европейского Делового Конгресса может привносить новое качество в информационный взаимообмен, создает условия для оказания поддержки инициатив в сфере энергетики, а получаемые новые знания помогают управленческой элите и менеджерам компаний в их работе. Уверен, что накопленный всеми участниками Заседания опыт послужит новым положительным импульсом в их повседневной работе и откроет новые перспективы роста.
В завершение хотелось бы еще раз поблагодарить за принятие нашего предложения провести Заседание в Ереване и искренне желаю всем участникам открыть для себя Армению, ее красоту и теплую атмосферу и, надеюсь, полюбить нашу страну. Желаю всем участникам Заседания плодотворной работы, новых профессиональных свершений и дальнейших успехов».