«ՀԱՅՌՈՒՍԳԱԶԱՐԴ»-Ը ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑԵԼ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԵՏ
Ուսուցման և որակավորման բարձրացման ծրագրերի միջոցով մարդկային ներուժի զարգացումը հանդիսանում է «ՀայՌուսգազարդ»-ի կադրային քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից մեկը: Արդեն մի քանի տարի Ընկերությունը համագործակցության ծրագրեր է իրականացնում ՌԴ նավթագազային համալիրի բազային բուհի` Ի.Մ. Գուբկինի անվան նավթի և գազի պետական համալսարանի, Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական Համալսարանի և Աբովյանի էներգետիկական քոլեջի հետ:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ փոխտնօրեն, գլխավոր ճարտարագետ Ա. Հովսեփյանի խոսքով, աշխատողների մասնագիտական մակարդակի բարձրացումը անընդհատ եւ պարտադիր գործընթաց է: 2009թ. Ընկերությունը մոտ 173 մլն դրամ է հատկացրել մի շարք ուսումնական և աշխատակիցների որակավորման բարձրացման ծրագրերի համար:
Ընկերության մասնագետների համար մի շարք թեմաներով ուսումնական-գործնական դասընթացներ են կազմակերպվել Ի.Մ. Գուբկինի անվան նավթի և գազի պետական համալսարանի որակավորման բարձրացման գիտահետազոտական կենտրոնի հետ, ինչը հնարավորություն է տվել մեր մասնագետներին իրենց գիտելիքները համադրել միջազգային ստանդարտներին:
Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի հետ համագործակցության շրջանակում «ՀայՌուսգազարդ»-ի կողմից իրականացվում են նաև ֆինանսական աջակցության որոշակի ծրագրեր: Մասնավորապես, բուհի Գազամատակարարման եւ ջերմամատակարարման ֆակուլտետի լավագույն ուսանողներին հատկացնում է կրթաթոշակ, վերանորոգվում եւ համապատասխան համակարգչային և էլեկտրոնային նորագույն սարքավորումներով հագեցվում են լսարանները եւ լաբորատորիաները:
Վերջին տարիներին ուսանողների դիպլոմային պաշտպանությունները տեղի են ունենում «ՀայՌուսգազարդ»-ում և լավագույն շրջանավարտներին հնարավորություն է տրվում աշխատանքի անցնել Ընկերության համակարգում:
Աբովյանի էներգետիկական քոլեջում հիմնականում պատրաստվում են ներտնային սպասարկման մասնագետներ եւ չափագետներ: Ըստ Ա. Հովսեփյանի, Ընկերությունը նպատակ ունի համագործակցել նաեւ շինարարական քոլեջի հետ: Այժմ բանակցություններ են տարվում եւ հավանաբար 2011 թվականին քոլեջում կսկսվեն աշխատանքներ՝ գազամատակարարման, գազիֆիկացման մասնագետներ պատրաստելու ուղղությամբ:

Развитие человеческих ресурсов через обучающие программы и программы подготовки и повышения квалификации является важнейшим направлением кадровой политики “АрмРосгазпрома”. Уже несколько лет Компания реализует программы сотрудничества с Базовым вузом нефтегазового комплекса России – Российским Государственным Университетом нефти и газа им. И.М.Губкина, с Ереванским государственным университетом архитектуры и строительства и с Абовянским энергетическим колледжем.
По словам заместителя генерального директора, главного инженера А.Овсепяна, повышение уровня профессиональной подготовки персонала –это непрерывный и обязательный процесс. В 2009 году ЗАО “АрмРосгазпром” реализовало ряд обучающих программ и программ повышения квалификации сотрудников на общую сумму 173,8 млн драмов.
Преподаватели Учебно-исследовательского центра повышения квалификации Российского государственного университета нефти и газа им. И.М.Губкина по нескольким темам провели учебно-практические занятия для специалистов компании, в результате чего наши специалисты имели возможность сопоставить свои знания в соответствии с международными стандартами.
В рамках сотрудничества с Ереванским государственным университетом архитектуры и строительства “АрмРосгазпром” оказывает также финансовую поддержку, в частности, лучшим студентам кафедры “Газоснабжение и теплоснабжение” компания предоставляет стипендии. Кроме того, компания ремонтирует аудитории и лаборатории и оснащает их соответствующим компьютерным и электронным современным оборудованием.
В последние годы защита дипломных работ студентов проходит в “АрмРосгазпроме” и лучшим выпускникам предоставляется возможность трудоустроиться в системе компании.
В Абовянском энергетическом колледже в основном готовят специалистов по внутридомовому обслуживанию и метрологии. По словам А.Овсепяна, компания намерена сотрудничать также со строительным колледжем. В настоящее время ведутся переговоры, и, вероятно, уже в 2011 году начнутся работы по подготовке специалистов по газификации и газоснабжению.