«ՀԱՅՌՈՒՍԳԱԶԱՐԴ»-Ը`ԱՐՑԱԽԻ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻՆ
Սոցիալական ծրագրերի շրջանակում «ՀայՌուսգազարդը» հերթական բարեգործական առաքելությունն իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում` նախադպրոցական և դպրոցական մի շարք հաստատություններին նվիրաբերելով մարզական գույք, համակարգիչներ, հեռուստացույցներ, գրքեր, խաղալիքներ և այլ անհրաժեշտ պիտույքներ:
Ստեփանակերտի թիվ 1 դպրոցը տուժել է պատերազմից: Սեպտեմբերի 1-ին շահագործման հանձնված նոր մասնաշենքի համար «ՀայՌուսգազարդ»-ի նվերներն իսկապես սպասված էին: Նոր մարզադահլիճը համալրվեց գույքով, գրադարանը ` հարուստ գրականությամբ:
Զոհված ազատամարտիկ Հայկ Բալասանյանի անունը կրող 5-րդ հանրակրթական դպրոցը հայրենիքին շատ հերոսներ է տվել, նրանցից 15-ը զոհվել են: Ռմբակոծություններից նաեւ այս դպրոցն է տուժել, բայց պարապմունքները երբեք չեն դադարել: Հիմնանորոգվող կրթօջախին նվերները նույնպես անհրաժեշտություն էին:
Սարուշեն գյուղի դպրոցի 46 աշակերտները խանդավառված էին, իսկ տնօրենը համոզված, որ ուսումնադաստիարակչական առումով այս աջակցությունը մեծ նշանակություն կունենա: Աստղաշենի հանրակրթական դպրոցն արդեն համակարգչային դասարան ունի, որը համալրվեց համակարգչային նոր տեխնիկայով:
Ստեփանակերտի միակ գիշերօթիկ դպրոցում ծնողազուրկ կամ սոցիալապես անապահով 31 երեխա է ապրում: Աղջիկներից ամենաավագը այս տարի բուհ է ընդունվել, իսկ փոքրիկներից միայն մեկն է որոշել ապագա մասնագիտությունը` բժիշկ դառնալ: «ՀայՌուսգազարդի» բերած նվերներից ընտրում է հենց բժշկական սարքավորումների տուփը ու որպես երախտագիտություն բանաստեղծություն արտասանում: Ստեփանակերտի թիվ 2 պետական մանկապարտեզը վերանորոգվել և իր դռներն է բացել 230 սաների առջև: Հարմարավետ խաղասենյակներն այստեղ լցվեցին խաղալիքներով, մանկական ամսագրերով, հեռուստացույցով ու DVD խաղարկիչով:

В рамках социальных программ “АрмРосгазпром” реализовал очередную благотворительную миссию в Нагорно-Карабахской Республике: ряд дошкольных и школьных заведений получили в подарок спортивный инвентарь, компьютеры, телевизоры, книги, игрушки и иные необходимые принадлежности.
Степанакертская школа N1 пострадала во время войны. Подарки “АрмРосгазпрома” оказались очень желанными для нового здания школы, отстроенного к 1 сентября. Новый спортзал пополнился инвентарем, библиотека –богатой литературой.
5-ая общеобразовательная школа, носящая имя погибшего азатамартика Айка Баласаняна, подарила отчизне много героев, из которых 15 погибли. В результате бомбежек пострадала также и эта школа, но занятия не прекращались ни на один день. Отремонтированному учебному заведению также была необходимость в подарках.
46 учеников школы села Сарушен были в восторге от подарков, а директор убежден, что с учебно-воспитательной точки зрения эта поддержка будет иметь большое значение.
В Астхашенской средней школе уже есть компьютерный класс, который пополнился новой компьютерной техникой.
В единственной в Степанакерте школе-интернате живет 31 ребенок, лишенный родительской опеки или из малообеспеченной семьи. Самая старшая девочка в этом году поступила в вуз, а из самых маленьких ребятишек только один определился со своей будущей профессией: он хочет стать доктором. И поэтому из игрушек, которые принесла компания “АрмРосгазпром”, он выбрал именно коробку с медицинскими принадлежностями и в знак благодарности прочел стихотворение.
Распахнул свои двери после капитального ремонта перед 230 воспитанниками Степанакертский государственный детсад N2 . Удобные игровые комнаты наполнились игрушками, детскими журналами, телевизором и DVD плеером.